Harcerstwo – tradycja, czy przeżytek?

 

Współczesna młodzież, spędza swój wolny czas zupełnie inaczej, niż to było 20, 50, czy 100 lat temu – to całkowicie naturalne. Czy w związku z tym, taka organizacja, jak Zespół Harcerstwa Polskiego, ma w tych czasach w ogóle rację bytu?

  • zastępy, na czele których stoi zastępowy. Składają się z małych grup, liczących zwykle od 3 do 8 osób,
  • drużyny, którym przewodzi drużynowy, a zastępuje go przyboczny,
  • szczepy, gdzie dowodzącym jest komendant szczepu,
  • hufce – władzę sprawuje komendant hufca,
  • chorągwie – głową jest komendant chorągwi.

Szkoła życia

Wyjeżdżając na różnego rodzaju rajdy, biwaki i obozy, uczestnicy uczą się mnóstwa przydatnych umiejętności. Już dziesięciolatki wiedzą, jak odpowiednio wykopać dół, żeby zbudować latrynę, w jaki sposób piłować drewno, żeby zbudować funkcjonalne prycze lub półki i jak przetrwać w lesie.

Harcerze wzorowo chronią swojego obozowiska na dwugodzinnych wartach nocnych. Wybudzeni z głębokiego snu, w 3 minuty potrafią ubrać się w mundur, pościelić swoje łóżko, spakować najpotrzebniejsze rzeczy i stawić się w określonym miejscu.

Samodoskonalenie

Wytrwali obozowicze, przez cały czas zdobywają różnego rodzaju sprawności z przeróżnych dziedzin. Między innymi: artystyczne, ekologiczne, łącznościowe, ratownicze, sportowe, turystyczne i wiele innych.

Zdobywają sprawności i przez cały czas przynależenia do ZHP lub ZHR, doskonalą się.

Wszystkie te elementy są dowodem na to, że harcerstwo jest organizacją ponadczasową i jak najbardziej jej istnienie ma ogromny wpływ na kształtowanie charakteru i osobowości.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza - możesz być pierwszy!
Musisz być zalogowany, aby móc dodawać komentarze